Zabytkowe koszary carskie, które zostały zaadaptowane na potrzeby naszego hotelu, to obiekt wyjątkowy w skali kraju. Położenie kamienia węgielnego pod ich budowę świętowano w 1898 roku. Niewiele później ulokował się w nich 4. Lejb-Dragoński Pskowski Pułk Imperatorowej Marii Fiodorowny. Władze carskie zdecydowały się na utworzenie w Suwałkach silnego garnizonu po upadku powstania styczniowego. Wtedy powstał projekt budowy czterech zespołów koszarowych, zlokalizowanych przy głównych drogach. W rezultacie Suwałki zyskały miano miasta wojskowego.
Do pierwszej wojny światowej koszary były użytkowane przez pododdziały armii rosyjskiej. W latach 1915-1919 zostały zajęte przez oddziały niemieckie. Po odzyskaniu niepodległości w koszarach zakwaterował się 2. Pułk Ułanów Grochowskich im. gen. Józefa Dwernickiego, a w okresie międzywojennym Suwałki stały się jednym z większych garnizonów. Zespół koszarowy przy ulicy Pułaskiego po 1945 roku zdecydowano się przeznaczyć na potrzeby Ludowego Wojska Polskiego. Jednostka wojskowa użytkowała go aż do marca 1990 roku.
W dwudziestoleciu międzywojennym ułani byli częścią Suwałk. Aktywnie uczestniczyli w życiu miasta, nadając mu swoisty koloryt. Odbywały się tu parady wojskowe i zawody hippiczne. Wielkim wydarzeniem były święta Pułku. Dziś przywołujemy tamte wspomnienia. W Suwałkach co roku, w czerwcu, ma miejsce Piknik Kawaleryjski, na który zjeżdżają miłośnicy tematu z całej Polski. W mieście działa Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki”.
Myśląc o bogatych tradycjach obiektu nawiązaliśmy współpracę ze Stowarzyszeniem Ułanów Grochowskich, które jest w stanie wystawić 20 ułanów w pełnym rynsztunku. Przewidujemy organizację cyklicznych wydarzeń odwołujących się do historii miejsca, w którym dziś znajduje się Hotel Loft 1898. Chcielibyśmy przywrócić w Suwałkach huczne bale ułańskie oraz nawiązać do tradycji świąt pułkowych organizując m.in. zawody hippiczne i konkursy kawalerzystów.
Z wielką przyjemnością będziemy gościć wszystkich miłośników historii.
Historyczne fotografie pochodzą ze strony internetowej Stowarzyszenia Ułanów Grochowskich - www.grochowscy.pl